Mjerimo temeljito i točno
Legalizacija
Izmjera bespilotnom letjelicom omogućuje prikupljanje velike količine podataka s terena u jako kratkom vremenu. Idealna je za snimanje velikih poljoprivrednih površina, cesta, rijeka i kanala, ali i nepristupačnih područja ili objekata koji se ne mogu snimiti kontaktnim metodama ili bi njihovo snimanje bilo izrazito dugotrajno i skupo.

Snimljene fotografije se transformiraju u oblak trodimenzionalnih točaka koji može služiti za razne analize, izradu vizualizacija i projekata, a iz njega se dobivaju i ostali proizvodi aerofotogrametrijske izmjere – 3D model, digitalni model terena i digitalni ortofoto.
Ovom metodom izmjere moguće pratiti faze izgradnje i napretka građevinskih projekata, utvrditi stanje usjeva te planirati sjetvu i navodnjavanje, dokumentirati stanja raznih struktura čija je inspekcija inače skupa, analizirati i izračunati volumen iskopa i nasipa, izrađivati 3D modele i digitalne modele terena, kao i digitalni ortofoto.
Ovom metodom izmjere moguće pratiti faze izgradnje i napretka građevinskih projekata, utvrditi stanje usjeva te planirati sjetvu i navodnjavanje, dokumentirati stanja raznih struktura čija je inspekcija inače skupa, analizirati i izračunati volumen iskopa i nasipa, izrađivati 3D modele i digitalne modele terena, kao i digitalni ortofoto.
Primeri za što se koristi:
praćenje gradilišta, praćenje usjeva u poljoprivrediprocjena šteta, izračun volumena iskopa i nasipa, digitalni modeli terena itd..

Mogućnosti fotogrametrije
01
Praćenje gradilišta
Fotografije dobivene izmjerom mogu se koristiti za praćenje faza izgradnje zgrade i napretka građevinskih projekata. One daju uvid u stanje na terenu te izvještavaju zainteresirane strane o napretku projekta. Glavna prednost snimanja dronom je što nije potrebno zaustavljati ili usporavati radove na gradilištu ni zatvarati prometne trase, a i sama izmjera ne predstavlja opasnost za mjernika.
02
Praćenje usjeva u poljoprivredi
Dronom je moguće utvrditi stanje usjeva na velikoj površini bez ulaska u polje, odrediti površinu pod pojedinom kulturom i sukladno tome procijeniti prinos. Uz izradu prikladne ortofoto podloge može se efikasnije planirati sjetva i navodnjavanje.
03
Inspekcije velikih i kompleksnih struktura, procjena štete
S obzirom da direktni kontakt nije potreban, dronovi imaju široku primjenu za pregled i dokumentiranje stanja raznih struktura čija bi inspekcija inače bila skupa, teška ili potencijalno nesigurna za ljude. Objekti koji spadaju u tu skupinu su dalekovodi, tornjevi mobilnih komunikacijskih stanica, mostovi, željezničke pruge, solarni paneli, vjetrenjače, spomenici, ruševine, krovovi visokih zgrada i slično. U slučaju prirodnih katastrofa sigurnije je prvo poslati dron u izvidnicu nego riskirati sigurnost mjernog tima.
04
Analize – izračun volumena iskopa i nasipa
Izračun kod građevinskih iskopa ili nasipa klasičnim metodama je često gruba procjena zbog toga što se klasičnim metodama prikuplja mali broj točaka terena, a volumen interpolira. Fotogrametrijski dobiveni oblak točaka sadrži podatke o visini terena u rezoluciji 3×3 cm što omogućuje brz i precizan izračun volumena. Idealna je metoda za praćenje eksploatacije kamenoloma i inventure rasutog materijala u šljunčarama, cementarama i slično.
05
3D modeli
3D modeli služe kao realističan vizualni prikaz konfiguracije terena te za vizualizaciju stambenih ili industrijskih objekata, mostova, brana i prometnica. Osim prikaza volumena, 3D modeli s fotografija preuzimaju boju i teksturu identičnu onoj u naravi.
06
Digitalni model terena
Digitalni model terena je model zemljine površine kod kojeg su položajno i visinski definirane točke terena povezane u mrežu. Iz modela se mogu filtrirati vegetacija, građevine i umjetni objekti. Služi kao osnova za analize i izradu digitalne ortofoto karte.
07
Digitalni ortofoto
Digitalni ortofoto je planimetrijski ispravna fotografija iz zraka koja u potpunosti odgovara karti istog mjerila. S obzirom da se izrađuje u standardnom rasterskom formatu (JPEG, GeoTIFF), idealan je kao dvodimenzionalna podloga za planiranje i projektiranje s puno više prostornih podataka od klasičnog geodetskog situacijskog nacrta.
Testimonials
Zadovoljstvo klijenata nam je na prvom mjestu
Utemeljeno na fokusiranom i predanom radu unutar zadanih rokova.



FAQ
Što je fotogrametrija?
Za što se koristi snimanje dronom u geodeziji?
– izradu ortofoto karata visoke rezolucije,
– 3D modeliranje terena i objekata,
– izradu digitalnih modela reljefa (DTM) i površine (DSM),
– volumetrijske proračune (npr. iskope, nasipi),
– praćenje napretka gradilišta,
– izradu snimki za prostorne planove i katastarske potrebe,
– praćenje promjena na terenu kroz vrijeme (monitoring).
Koje su prednosti snimanja dronom u odnosu na klasičnu izmjeru?
Visoka rezolucija – Dobivanje detaljnih i preciznih snimaka.
Pristup teško dostupnim terenima – Sigurno snimanje nepristupačnih, strmih ili opasnih lokacija.
Ušteda troškova – Manji troškovi u usporedbi s tradicionalnim metodama za iste površine.
Višestruka upotreba podataka – Isti podaci mogu se koristiti za različite analize i potrebe.
Kolika je točnost snimanja dronom?
– visini leta,
– karakteristikama drona i kamere,
– načinu planiranja leta,
…