Mjerimo temeljito i točno 

Fotogrametrija / snimanje bespilotnom letjelicom

Izmjera bespilotnom letjelicom omogućuje prikupljanje velike količine podataka s terena u jako kratkom vremenu. Idealna je za snimanje velikih poljoprivrednih površina, cesta, rijeka i kanala, ali i nepristupačnih područja ili objekata koji se ne mogu snimiti kontaktnim metodama ili bi njihovo snimanje bilo izrazito dugotrajno i skupo. 

Snimljene fotografije se transformiraju u oblak trodimenzionalnih točaka koji može služiti za razne analize, izradu vizualizacija i projekata, a iz njega se dobivaju i ostali proizvodi aerofotogrametrijske izmjere – 3D model, digitalni model terena i digitalni ortofoto. 

Ovom metodom izmjere moguće pratiti faze izgradnje i napretka građevinskih projekata, utvrditi stanje usjeva te planirati sjetvu i navodnjavanje, dokumentirati stanja raznih struktura čija je inspekcija inače skupa, analizirati i izračunati volumen iskopa i nasipa, izrađivati 3D modele i digitalne modele terena, kao i digitalni ortofoto.  

Ovom metodom izmjere moguće pratiti faze izgradnje i napretka građevinskih projekata, utvrditi stanje usjeva te planirati sjetvu i navodnjavanje, dokumentirati stanja raznih struktura čija je inspekcija inače skupa, analizirati i izračunati volumen iskopa i nasipa, izrađivati 3D modele i digitalne modele terena, kao i digitalni ortofoto.

Primeri za što se koristi:

praćenje gradilišta, praćenje usjeva u poljoprivrediprocjena šteta, izračun volumena iskopa i nasipa, digitalni modeli terena itd..

Testimonials

Zadovoljstvo klijenata nam je na prvom mjestu

„Terren se izdvaja po neusporedivoj stručnosti i izvrsnosti. Od prvog sastanka do konačne isporuke, tim je pokazao visok nivo profesionalnosti. Detaljni izvještaji i jasna komunikacija tijekom cijelog procesa olakšali su razumijevanje i donošenje odluka. Projekt je dovršen na vrijeme i u okviru dogovorenog proračuna.“

Odvjetnik i medijator Ruđer Anić, partner u odvjetničkom društvu Anić i partneri

“Kao arhitektonska tvrtka s tvrtkom Lemax/Terren surađujemo već dugi niz godina vezano uz geodetske usluge i imamo samo pozitivna iskustva. Jako susretljivi i suradljivi, brzi i efikasni.”

Ovlašteni inženjer arhitekture Ivan Kapov, direktor arhitektonskog biroa Kapov d.o.o.

“Na suradnju s tvrtkom Terren smo se odlučili zbog iznimne profesionalnosti i jednostavnosti u komunikaciji, a brza i konkretna reakcija s njihove strane dokazana je kroz višegodišnju suradnju na mnogobrojnim projektima.”

Krešimir Vučko, direktor tvrtke Duotempus d.o.o. za pružanje savjetodavnih i stručnih usluga pri kupoprodaji nekretnina

Željka Čorhodžić
“Cijeli tim zaslužio je svaku pohvalu za odrađene poslove vezane uz katastarske čestice te etažne elaborate koji su mi bili potrebni nakon smrti roditelja. Sve je bilo u potpunom neredu, no oni su uspjeli riješiti sve probleme te pomoći u zakonskim dijelovima.”

Željka Čorhodžić

Višnjica Malović
“Moje dugogodišnje iskustvo rada s tvrtkom Terren je jako pozitivno. Vrlo profesionalan pristup. Kroz cijeli proces su me usmjeravali i redovito komunicirali do samog završetka radova. Svima koji žele precizne i pouzdane rezultate preporučam tvrtku Terren za suradnju.”

Višnjica Malović

Predrag Ugarković
“Prije dvije godine smo kupili obiteljsku kuću u Slunju sa zemljištem. Bile su nam potrebne geodetske usluge, a na preporuku starih vlasnika došli smo do Terrena. Njihovim radom smo više nego zadovoljni. Brza, kvalitetna i veoma ljubazna usluga.”

Predrag Ugarković

FAQ

Što je fotogrametrija?

Fotogrametrija je znanstvena i tehnička metoda mjerenja i izrade karata, modela i drugih prikaza stvarnog svijeta na temelju fotografskih snimaka. U kontekstu bespilotnih letjelica, radi se o prikupljanju snimaka iz zraka koji se zatim obrađuju u precizne ortofoto karte, 3D modele i druge prostorne podatke.

Za što se koristi snimanje dronom u geodeziji?

Snimanje dronom koristi se za:
– izradu ortofoto karata visoke rezolucije,
– 3D modeliranje terena i objekata,
– izradu digitalnih modela reljefa (DTM) i površine (DSM),
– volumetrijske proračune (npr. iskope, nasipi),
– praćenje napretka gradilišta,
– izradu snimki za prostorne planove i katastarske potrebe,
– praćenje promjena na terenu kroz vrijeme (monitoring).

Koje su prednosti snimanja dronom u odnosu na klasičnu izmjeru?

Brzina – Brže pokrivanje velikih površina.
Visoka rezolucija – Dobivanje detaljnih i preciznih snimaka.
Pristup teško dostupnim terenima – Sigurno snimanje nepristupačnih, strmih ili opasnih lokacija.
Ušteda troškova – Manji troškovi u usporedbi s tradicionalnim metodama za iste površine.
Višestruka upotreba podataka – Isti podaci mogu se koristiti za različite analize i potrebe.

Kolika je točnost snimanja dronom?

Točnost ovisi o:
– visini leta,
– karakteristikama drona i kamere,
– načinu planiranja leta,