Geodetski rječnik
A
Aerofotogrametrija
Aerofotogrametrija je tehnika određivanja oblika, dimenzija i položaja objekata na Zemljinoj površini pomoću snimaka iz zraka. Koristi se za izradu karata, planova, 3D modela terena, za katastar, urbanizam, građevinarstvo itd. Aerofotogrametrija kombinira fotografije snimljene iz aviona, dronova ili satelita s geodetskim metodama za precizno mjerenje.
Aerofotogrametrijski snimci
Aerofotogrametrijski snimci su fotografije snimljene iz zraka (aviona, drona, satelita) koje se koriste za mjerenje, kartiranje i analizu terena i objekata na Zemlji. Snimaju se posebno kalibriranim fotogrametrijskim kamerama. Obično se snimaju preklapajući (60% uzdužno, 30% poprečno) kako bi se omogućila stereoskopska (3D) analiza. Geometrijski su ispravljeni ili naknadno korigirani za točne mjere (posebno za ortofoto karte). Mogu biti vertikalni (okrenuti ravno prema dolje) ili kosi (pod kutom – za bolje vizualizacije objekata).
Astronomska geodezija
Astronomska geodezija je grana geodezije koja koristi astronomska opažanja (npr. zvijezda, Sunca, planeta) za određivanje položaja točaka na Zemlji. Mjere se osnovne geografske koordinate: širina, duljina i azimut, a rezultati su vezani uz pravu plohu Zemlje, a ne neku projekciju ili model. U prošlosti je bila temelj za izradu prvih karata i određivanje nultih meridijana, a danas se koristi u kombinaciji s modernim metodama poput GNSS-a (GPS, Galileo).
B
Baza zemljišnih podataka (BZP)
Baza zemljišnih podataka ujedinjuje podatke iz katastra i zemljišne knjige. Sastoji se od podataka katastra nekretnina o imenu katastarske općine, broju katastarske čestice, obliku, površini, izgrađenosti i načinu uporabe te podataka zemljišne knjige o nositeljima knjižnih prava, pravnim činjenicama i osobnim odnosima. U Republici Hrvatskoj se postupno provodi proces prevođenja čestica u bazu zemljišnih podataka.
BIM
BIM (Building Information Modeling) je proces izrade i upravljanja digitalnim modelima građevinskih objekata. Ovi modeli sadrže detaljne informacije o fizičkim i funkcionalnim karakteristikama zgrade ili infrastrukture, uključujući arhitektonske, inženjerske i građevinske podatke. BIM omogućuje suradnju između različitih stručnjaka u projektiranju, gradnji i održavanju objekta, čime se povećava učinkovitost, smanjuju greške i optimiziraju troškovi. Korištenjem BIM-a, investitori i projektanti mogu bolje planirati, pratiti i upravljati projektima tijekom cijelog životnog ciklusa građevine.
Brisovno očitovanje
Brisovno očitovanje je dokument kojim se potvrđuje brisanje određenog prava ili tereta iz zemljišnih knjiga.
Č
“Čisti” papiri
“Čisti” papiri su pravni dokumenti koji potvrđuju uredno vlasništvo nad nekretninom, bez ikakvih pravnih tereta ili sporova.
D
Diplomirani inženjer geodezije
Diplomirani inženjer geodezije je osoba koja je završila studij geodezije i stekla akademski stupanj diplomanata. Ova kvalifikacija omogućuje rad u raznim geodetskim poslovima.
Dodatak ugovora / Aneks
Dodatak ugovora je pravni dokument koji izmjenjuje ili dopunjuje uvjete već postojećeg ugovora.
Državna geodetska uprava (DGU)
Državna geodetska uprava (DGU) je državna institucija odgovorna za obavljanje geodetskih i katastarskih poslova u Hrvatskoj. DGU upravlja i održava katastarske i topografske podatke.
Dulum zemlje, jutro zemlje
Dulum zemlje ili jutro zemlje je stara mjerna jedinica za površinu koja se koristi u nekim dijelovima Hrvatske. Jutro iznosi približno 0,575 hektara.
G
Geodet
Geodet je stručnjak koji se bavi mjerenjem i kartiranjem zemljine površine i objekata na zemlji. Koristi razne instrumente i tehnologije kako bi precizno odredio položaj i visinu pojedinih točaka terena.
Geodetska izmjera
Geodetska izmjera je postupak kojim se utvrđuju dimenzije, položaji i oblici zemljišta i objekata uz pomoć geodetskih instrumenata i metoda.
Geodetski projekt
Geodetski projekt uveden je Zakonom o gradnji (NN 153/13) 1. siječnja 2014. godine. Sastavni je dio glavnog projekta za ishođenje građevinske dozvole tj. idejnog projekta za ishođenje lokacijske dozvole. Geodetski projekt se više ne izrađuje u ovoj formi, sukladno trenutno važećem Zakonu o gradnji (NN 39/2019, NN 125/19).
Geodetski situacijski nacrt stvarnog stanja
Geodetski situacijski nacrt stvarnog stanja je detaljan geodetski dokument koji prikazuje trenutno stanje određene površine ili objekta. Ovaj nacrt koristi se u različitim arhitektonskim, građevinskim, pravnim procesima kako bi se precizno dokumentirale postojeće karakteristike terena i objekata.
Geodetski snimak
Geodetski snimak je rezultat geodetskog mjerenja, a uključuje sve prikupljene podatke o zemljištu i objektima. Snimak se koristi za izradu geodetskih planova i karata.
Geodetski tehničar
Geodetski tehničar je stručnjak sa srednjoškolskom kvalifikacijom u području geodezije. Pomaže inženjerima u obavljanju terenskih mjerenja i obrade podataka.
Geodetsko mjerenje
Geodetsko mjerenje podrazumijeva skup metoda i postupaka kojima se određuju prostorni položaji točaka na zemlji i u prostoru. Koristi se za potrebe kartiranja, planiranja i izgradnje.
Gruntovna
Gruntovna je stariji naziv za zemljišne knjige ili katastar zemljišta. Koristi se u nekim dijelovima Hrvatske za označavanje zemljišnih registara. Neki još kažu i Zemljišnik ili Zemljišnjak.
Gruntovnica
Gruntovnica je stariji naziv za ured ili ustanovu koja vodi zemljišne knjige. U modernom kontekstu, to su zemljišnoknjižni odjeli sudova.
GUP
GUP, ili Generalni urbanistički plan, je dokument koji određuje prostorno uređenje i razvoj grada ili općine. Ovim planom definiraju se zone poput stambenih, poslovnih, industrijskih i rekreacijskih područja, kao i infrastrukturni elementi poput prometnica i komunalnih sustava. GUP također određuje uvjete gradnje, zaštitu okoliša, kulturnih dobara i planira budući razvoj urbanih područja. Cilj GUP-a je osigurati održivi i funkcionalni rast grada, uz poštivanje zakonskih i prostornih ograničenja.
H
Hektar
Hektar je mjerna jedinica za površinu, koja iznosi 10.000 kvadratnih metara. Često se koristi za mjerenje poljoprivrednog zemljišta i velikih površina.
Hrvatska komora ovlaštenih inženjera geodezije (HKOIG)
Hrvatska komora ovlaštenih inženjera geodezije (HKOIG) je strukovna organizacija koja okuplja i predstavlja ovlaštene inženjere geodezije u Hrvatskoj. Komora regulira stručne standarde i promiče interese svojih članova.
Hvat, četvorni hvati
Hvat je stara mjerna jedinica za dužinu koja iznosi približno 1,8965 metara. Četvorni hvat je površinska jedinica koja iznosi približno 3,5965 kvadratnih metara.
I
Imovinsko-pravni odnosi
Imovinsko-pravni odnosi odnose se na pravne odnose između osoba vezane uz vlasništvo, posjed i druge oblike prava nad imovinom. Ovi odnosi reguliraju tko ima pravo koristiti, raspolagati ili upravljati određenom imovinom, poput zemljišta, nekretnina ili pokretnina. Vlasnici imaju pravo uživanja svoje imovine, ali i obveze prema zakonskim propisima. Imovinsko-pravni odnosi također uključuju prijenos vlasništva, nasljeđivanje i prava na tuđu imovinu, poput služnosti. Uređuju se zakonima i mogu dovesti do sporova koji se rješavaju sudskim putem.
Informacijski sustav energetskih certifikata
Energetski certifikatori, ovlaštene osobe, izrađuju Izvješća o provedenim energetskim pregledima zgrada. Temeljen izvješća potom se izrađuju energetski certifikati za zgrade. Certifikati daju uvid u stvarno stanje predmetnog objekta. Energetski certifikatori su ključni jer oni daju uputu o mjerama i aktivnostima koje bi korisnici ili vlasnici trebali primijeniti kako bi poboljšali svoju zgradu odnosno kako je kvalitetno održavati da bi bila dugotrajnija. U Hrvatskoj je, prema dostupnim podacima IEC baze (Informacijski sustav energetskih certifikata) trenutno preko 588 ovlaštenih fizičkih osoba i preko 510 ovlaštenih pravnih osoba za energetsko certificiranje. Za svaku ovlaštenu osobu (fizičku i pravnu) navedena je i vrsta ovlaštenja koja ovlaštena osoba posjeduje.
Izjava o odricanju
Izjava o odricanju je dokument kojim se osoba odriče određenog prava, najčešće prava vlasništva ili nasljedstva.
Izmjera
Izmjera je proces preciznog mjerenja zemljišta ili objekata na terenu kako bi se dobili podaci potrebni za izradu karata, planova ili drugih geodetskih dokumenata.
Izvadak iz matice rođenih / Rodni list
Službena evidencija koja potvrđuje podatke o rođenju osobe.
Izvadak iz matice umrlih / Smrtni list
Službena evidencija koja potvrđuje podatke o smrti osobe.
Izvadak iz matice vjenčanih / Vjenčani list
Službena evidencija koja potvrđuje podatke o braku osobe.
Izvadak iz sudskog registra
Službena evidencija koja sadrži informacije o sudskim postupcima i odlukama.
K
Katastar
Katastar je evidencija koja sadrži podatke o katastarskim česticama, zgradama ili drugim građevinama koje trajno leže na zemljinoj površini ili ispod nje te o posebnim pravnim režimima na toj površini. Katastarsku evidenciju vode područni uredi Državne geodetske uprave te Gradski ured za katastar i geodetske poslove Grada Zagreba. Uredi u kojima se vodi katastar popularno se nazivaju katastarski uredi ili samo katastar.
Katastarska čestica
Katastarska čestica je osnovna jedinica u katastru zemljišta i katastru nekretnina, koja je definirana granicama i upisana u katastarski operat. Svaka čestica ima jedinstveni broj.
Knjiga položenih ugovora
U knjigu položenih ugovora upisuje se pravo vlasništva i druga stvarna prava na stanovima koji se nalaze u zgradama koje nisu upisane u glavnoj knjizi.
KPU izvadak
KPU izvadak je izvadak iz katastarskog plana upisa koji prikazuje podatke o nekretnini, uključujući njen položaj, oblik i površinu. To je službeni dokument koji izdaje katastar. U njemu se nalaze informacije o nekretninama, kao što su zemljište ili objekti, a koristi se za dokazivanje vlasništva ili drugih prava nad nekretninama. Izvadak iz KPU-a obuhvaća podatke poput: Vlasnik: Informacije o tome tko je vlasnik zemljišta ili objekta. Katastarska općina: Teritorijalna jedinica u kojoj se nekretnina nalazi. Katastarska čestica: Oznaka zemljišta, koja služi za identifikaciju u katastru. Površina: Veličina zemljišta. Namjena zemljišta: Informacije o tome kako je zemljište klasificirano (npr. poljoprivredno, građevinsko).
L
Legalizacija
Uslugu legalizacije objekata trenutno nije moguće pokrenuti. Niže se nalazi objašnjenje kako je taj postupak izgledao dok je legalizaciju bilo moguće pokrenuti. Legalizacija objekta je postupak ishođenja odgovarajućeg dokumenta kojim se bespravno izgrađeni objekt legalizira. Nakon legalizacije objekta tj. nakon dobivanja pravomoćnog Rješenja o izvedenom stanju potrebno je objekt upisati u katastar i zemljišne knjige. Za upis objekta potrebno je izraditi Geodetski elaborat za evidentiranje objekta u katastru i zemljišnim knjigama. Osnovni dokumenti koji su potrebni za izradu elaborata su: rješenje o izvedenom stanju, geodetski snimak i arhitektonska snimka. Dokumentacija koju je potrebno predati uz Zahtjev za legalizaciju ovisi o kategoriji objekta koji se legalizira. Kategorije su sljedeće: zahtjevna zgrada, manje zahtjevna zgrada, jednostavna zgrada i pomoćna zgrada.
M
Mjernik
Mjernik je stručna osoba koja provodi razna tehnička mjerenja, uključujući i geodetska mjerenja. U geodeziji, mjernik obavlja terenska mjerenja potrebna za izradu geodetskih planova i karata.
N
Nagodba
Pisani dogovor između stranaka u sporu kojim se reguliraju njihova prava i obveze.
Nova izmjera
Nova izmjera je ponovno mjerenje zemljišta i objekata s ciljem ažuriranja i preciziranja postojećih podataka u geodetskim i katastarskim evidencijama. Više informacija možete naći ovdje (linkati na onaj gornji tekst o novim izmjerama).
O
Očitovanje volje
Pisani dokument kojim se izražava volja osobe o nekom pravnom pitanju.
Ostale isprave iz čl. 175. Zakona o gradnji (ako su izdane prije 01.01.2014.)
Ostale isprave iz čl. 175. Zakona o gradnji uključuju različite dokumente koji su izdani prema ranijim propisima i koje se priznaju kao valjani akti za uporabu zgrade. Ovi dokumenti mogu uključivati: 1. Potvrda o uporabljivosti – Dokument kojim se potvrđuje da je zgrada izgrađena prema pravilima struke i da se može sigurno koristiti. 2. Izvadak iz građevinske dozvole – Dokument koji može sadržavati potvrdu o završetku građevinskih radova i sukladnosti s građevinskom dozvolom. 3. Zapisnik o tehničkom pregledu – Dokument kojim se potvrđuje da je zgrada prošla tehnički pregled i da je spremna za uporabu. 4. Izjava izvođača radova – Dokument kojim izvođač radova izjavljuje da su svi radovi izvedeni u skladu s građevinskim propisima i dozvolama. Ovi dokumenti, ako su izdani prije 1. siječnja 2014. godine, mogu biti priznati kao valjani akti za uporabu zgrade prema tada važećim propisima.
Ovlašteni inženjer geodezije
Ovlašteni inženjer geodezije je stručnjak koji je stekao licencu za obavljanje složenih geodetskih poslova, uključujući izradu projekata i vođenje geodetskih radova.
P
Parcela
Parcela je definirana i označena površina zemljišta koja predstavlja najmanju jedinicu u katastarskom sustavu. Može biti privatno ili javno vlasništvo. Termin parcela se često koristi u naredu, ali službeni naziv je katastarska čestica.
Popis akata za uporabu zgrade
Ovo je popis pravnih dokumenata potrebnih za legalnu uporabu i korištenje zgrade. Ti akti potvrđuju da je zgrada izgrađena u skladu s građevinskim propisima i standardima te da je sigurna za upotrebu: 1. Uporabna dozvola 2. Rješenje o izvedenom stanju 3. Ostale isprave iz čl. 175. Zakona o gradnji (ako su izdane prije 01.01.2014.)
Popis isprava temeljem kojih se obavlja upis u zemljišne knjige
Popis isprava obuhvaća sve dokumente potrebne za pravno valjan upis prava vlasništva i drugih stvarnih prava u zemljišne knjige. Ove isprave uključuju razne vrste ugovora, rješenja, presude i potvrde koje dokazuju promjene u vlasništvu ili drugim pravima nad nekretninama.
Posebna geodetska podloga, PGP
Posebna geodetska podloga (PGP) je podloga za projektiranje građevina koja se nekada izrađivala prema Zakonu o prostornom uređenju i gradnji koji je bio na snazi do 31.12.2013. PGP predstavlja položajno-visinski prikaz terena a sadrži prikaz građevina (zgrade, zidovi, ograde, mostovi i dr.), prometnica (ceste, putevi i dr.), međnih oznaka (betonski stupovi, željezni klinovi i dr.), granice kulture (livade, pašnjaci, oranice, vinogradi i dr.), infrastruktura (struja, voda, odvodnja, telekomunikacija, plin itd.) i druge detalje. Ovisno o potrebama projektanata, osim visina, na PGP-u se mogu prikazati i slojnice. Izmjereno stanje na terenu se preklapa sa službenim katastarskim planom te se podloga šalje na katastar na potvrdu. Potvrđena podloga se predaje projektantima za projektiranje. PGP više nije predviđena Zakonom o prostornom uređenju (NN 153/2013), već se sada izrađuje geodetski situacijski nacrt stvarnog stanja.
Povijesni izvadak iz sudskog registra
Arhivski podaci iz sudskog registra koji se odnose na prošle sudbene postupke.
Presuda
Službena odluka suda o ishodu sudskog postupka.
Program katastarskih izmjera
Program katastarskih izmjera obuhvaća sve planirane aktivnosti i projekte vezane uz mjerenje i ažuriranje katastarskih podataka na nacionalnoj ili lokalnoj razini.
Prostorni plan
Prostorni plan je dokument koji određuje namjenu, korištenje i način uređenja prostora na određenom području. Njime se planira raspored građevinskih, infrastrukturnih i drugih zahvata u prostoru, kao i zaštita prirodnih i kulturnih resursa. Prostorni planovi se izrađuju na različitim razinama (državnoj, regionalnoj i lokalnoj) i služe kao osnova za donošenje odluka o izgradnji i razvoju područja. Njihova svrha je osigurati održivi razvoj i uravnoteženo korištenje prostora u skladu s potrebama društva i očuvanjem okoliša.
Punomoć
Dokument kojim osoba ovlašćuje drugu osobu da u njeno ime obavlja određene pravne radnje.
R
Rješenje
Rješenje je službeni akt kojim nadležno tijelo donosi odluku o određenom pravnom pitanju.
Rješenje o dosudi
Rješenje o dosudi je odluka suda kojom se određena nekretnina dodjeljuje određenoj osobi u vlasništvo, obično u kontekstu ovrhe ili stečaja.
Rješenje o izvedenom stanju
Rješenje o izvedenom stanju je dokument kojim nadležno tijelo retroaktivno legalizira zgradu ili dio zgrade koji je izgrađen bez građevinske dozvole ili u suprotnosti s njom. Ovim rješenjem se potvrđuje da izvedeni objekt zadovoljava minimalne tehničke uvjete i da je siguran za uporabu.
Rješenje o izvlaštenju
Rješenje o izvlaštenju je odluka nadležnog tijela kojom se nekretnina izvlašćuje u javnom interesu, uz naknadu vlasniku.
Rješenje o nasljeđivanju
Rješenje o nasljeđivanju je odluka suda kojom se utvrđuju nasljednici i raspodjela imovine preminule osobe.
Rješenje o ovrsi
Rješenje o ovrsi je odluka suda ili drugog nadležnog tijela kojom se određuje prisilna naplata duga iz imovine dužnika.
Rješenje o povratu imovine
Rješenje o povratu imovine je odluka nadležnog tijela kojom se određuje povrat imovine njenom prvobitnom vlasniku.
Rješenje o razvrgnuću suvlasničke zajednice nekretnina
Rješenje o razvrgnuću suvlasničke zajednice nekretnina je odluka suda kojom se prekida suvlasnička zajednica i raspodjeljuje zajednička imovina među suvlasnicima.
Rješenje o urbanoj komasaciji
Rješenje o urbanoj komasaciji je odluka kojom se provodi preoblikovanje zemljišta radi urbanističkog planiranja i racionalnog korištenja prostora.
S
Simpozij Hrvatske komore ovlaštenih inženjera geodezije
Simpozij Hrvatske komore ovlaštenih inženjera geodezije je stručni skup koji organizira HKOIG, a namijenjen je razmjeni znanja i iskustava među geodetima i stručnjacima iz srodnih područja.
Sporazum radi osiguranja novčane tražbine
Dogovor između vjerovnika i dužnika o načinu podmirenja novčane tražbine.
Sporazum radi osiguranja novčane tražbine prijenosom prava vlasništva na nekretnini
Specifičan sporazum kojim se novčana tražbina osigurava prijenosom vlasništva nad nekretninom.
Sređeno vlasništvo
Sređeno vlasništvo podrazumijeva da su svi pravni odnosi i vlasnički podaci o nekretnini jasno definirani i upisani u zemljišne knjige, bez neriješenih sporova ili nesuglasica.
Stručni suradnik
Stručni suradnik je osoba s odgovarajućim obrazovanjem koja pruža podršku stručnjacima u specifičnom području, uključujući geodeziju. Sudjeluje u pripremi i provedbi projekata.
Sudska nagodba
Dogovor stranaka postignut uz sudjelovanje suda koji se potom potvrđuje sudskom odlukom.
Suradnik
Suradnik je osoba koja pomaže u obavljanju različitih poslova i zadataka u okviru određenog projekta ili radne grupe, bez obzira na stručnu kvalifikaciju.
Suvlasnički sporazum
Dogovor između suvlasnika nekretnine o njihovim međusobnim pravima i obvezama.
T
Tabularna izjava
Pisani dokument koji sadrži popis ili pregled određenih podataka.
Tužba
Pisani zahtjev podnesen sudu kojim se pokreće sudski postupak radi zaštite prava ili traženja pravne zaštite.
U
Ugovor
Ugovor je pravni dokument kojim se dvije ili više strana obvezuju na određene radnje ili uzajamne obveze.
Ugovor o darovanju
Ugovor o darovanju je ugovor kojim darovatelj besplatno prenosi vlasništvo nad nekretninom na daroprimatelja.
Ugovor o darovanju za slučaj smrti
Ugovor o darovanju za slučaj smrti je ugovor kojim darovatelj prenosi vlasništvo nad nekretninom na daroprimatelja, ali prijenos postaje važeći tek nakon darovateljeve smrti.
Ugovor o diobi
Ugovor o diobi je ugovor kojim suvlasnici nekretnine dijele svoju zajedničku imovinu na pojedinačne dijelove.
Ugovor o diobi bračne stečevine
Ugovor o diobi bračne stečevine je ugovor kojim supružnici dijele imovinu stečenu tijekom braka.
Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju
Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju je ugovor kojim jedna strana preuzima obvezu uzdržavanja druge strane do njezine smrti, a zauzvrat stječe vlasništvo nad nekretninom odmah po potpisivanju ugovora.
Ugovor o doživotnom uzdržavanju
Ugovor o doživotnom uzdržavanju je ugovor kojim se jedna strana obvezuje uzdržavati drugu stranu do njene smrti, a vlasništvo nad nekretninom prelazi na pružatelja uzdržavanja nakon smrti uzdržavane osobe.
Ugovor o kreditu
Ugovor o kreditu je ugovor kojim vjerovnik daje zajam dužniku uz uvjete vraćanja zajma s ili bez kamata.
Ugovor o kupoprodaji / Kupoprodajni ugovor
Ugovor o kupoprodaji je ugovor kojim prodavatelj prenosi vlasništvo nad nekretninom na kupca u zamjenu za dogovorenu cijenu.
Ugovor o kupoprodaji s pravom prvokupa
Ugovor o kupoprodaji s pravom prvokupa je ugovor kojim kupac stječe pravo prvokupa, odnosno prednost pri kupnji nekretnine ukoliko prodavatelj odluči prodati nekretninu.
Ugovor o najmu
Ugovor o najmu je ugovor kojim najmodavac daje najmoprimcu pravo korištenja nekretnine na određeno vrijeme uz plaćanje najamnine.
Ugovor o ortaštvu (ortački ugovor)
Ugovor o ortaštvu je ugovor kojim dvije ili više osoba osnivaju zajednički pothvat ili poslovni odnos s ciljem ostvarenja dobiti.
Ugovor o osnivanju prava građenja
Ugovor o osnivanju prava građenja je ugovor kojim vlasnik zemljišta daje drugoj osobi pravo izgradnje i korištenja građevine na tom zemljištu.
Ugovor o osnivanju prava služnosti
Ugovor o osnivanju prava služnosti je ugovor kojim se osniva pravo služnosti, omogućujući jednoj osobi korištenje dijela tuđe nekretnine za određenu svrhu.
Ugovor o pripajanju
Ugovor o pripajanju je ugovor kojim se jedna pravna osoba pripaja drugoj, prenoseći sva svoja prava i obveze na tu drugu osobu.
Ugovor o prodaji stana na kojem postoji stanarsko pravo
Ugovor o prodaji stana na kojem postoji stanarsko pravo je ugovor kojim vlasnik stana prodaje stan, ali novi vlasnik preuzima i postojeće stanarsko pravo na tom stanu.
Ugovor o raskidu ugovora
Ugovor o raskidu ugovora je sporazum kojim stranke prekidaju postojeći ugovor i prestaju izvršavati svoje ugovorne obveze.
Ugovor o raspodjeli imovine za života
Ugovor o raspodjeli imovine za života je ugovor kojim osoba raspodjeljuje svoju imovinu među nasljednicima još za života, umjesto da imovina bude podijeljena nakon smrti.
Ugovor o unosu stvari i nekretnina u temeljeni kapital
Ugovor o unosu stvari i nekretnina u temeljeni kapital je ugovor kojim se unose stvari i nekretnine kao kapitalni doprinos u temeljeni kapital trgovačkog društva.
Ugovor o uređenju odnosa između bračnih drugova
Ugovor o uređenju odnosa između bračnih drugova je sporazum kojim bračni drugovi uređuju međusobne imovinske odnose.
Ugovor o zakupu
Ugovor o zakupu je ugovor kojim zakupodavac daje zakupoprimcu pravo korištenja nekretnine na određeno vrijeme uz plaćanje zakupnine.
Ugovor o zamjeni nekretnina
Ugovor o zamjeni nekretnina je ugovor kojim dvije strane razmjenjuju vlasništvo nad svojim nekretninama.
Upis objekta u katastar i zemljišnu knjigu / Uplana objekta
Upis objekta je proces evidentiranja izgrađenih objekata u katastar i zemljišnu knjigu. Nakon izgradnje objekta, zakonska je obveza vlasnika da izvrše ucrtavanje. Taj postupak provodi ovlašteni geodetski inženjer geodetskih elaboratom, koji se potom predaje na katastar. Objekt se može upisati i ako nema dokaze legalnosti (primjerice građevinsku dozvolu), ali u tom slučaju u zemljišnu knjigu se stavlja zabilježba da objekt nema akt o legalnosti.
Uporabna dozvola
Uporabna dozvola je službeni dokument koji izdaje nadležno tijelo, a kojim se potvrđuje da je zgrada izgrađena u skladu s izdanom građevinskom dozvolom i tehničkim propisima te da je sigurna za uporabu. Uporabna dozvola omogućava vlasniku ili korisniku zgrade legalnu upotrebu objekta.
Uvjerenje o prebivalištu
Službena potvrda koja dokazuje gdje osoba ima prijavljeno prebivalište.
Z
Zaključak
Pisana odluka ili zaključak donesen na kraju određenog postupka ili događaja.
Zaključak o prodaji
Dokument kojim se potvrđuje zaključak ili odluka o prodaji nekog predmeta ili imovine.
Zemljišna knjiga (Zemljišnik, Zemljišnjak)
Zemljišna knjiga je javni registar u kojem se evidentiraju prava na zemljištima i nekretninama, uključujući vlasništvo i terete. Zemljišna knjiga je ključna za pravnu sigurnost u prometu nekretninama. Ponekad se u govoru mogu čuti i pojmovi zemljišnik ili zemljišnjak, koji nisu ispravni, ali ih ljudi u pojedinim dijelovima Hrvatske i dalje koriste.
Zemljišnoknjižna čestica
Zemljišnoknjižna čestica je zemljišna jedinica koja je upisana u zemljišne knjige, ima svoj broj i broj zemljišnoknjižnog uloška. Odražava vlasništvo i pravne odnose na zemljištu.
ZK Izvadak
ZK Izvadak je službeni izvod iz zemljišne knjige koji prikazuje aktualno stanje prava na nekretnini, uključujući vlasništvo i terete poput hipoteka.