Naša preciznost je naše obećanje 

Geodetsko praćenje gradilišta

Geodetsko praćenje gradilišta izuzetno je važno prilikom nadzora objekta koji su u fazi izgradnje, neovisno o tome radi li se o visokogradnji ili niskogradnji. Ono podrazumijeva iskolčenja potrebna za izvođenje građevinskih radova, kontrolu izvedenih građevinskih radova, kao i izradu elaborata izvedenog stanja.

Geodetsko praćenje gradilišta podrazumijeva kontninuirano ili periodično geodetsko snimanje, mjerenje i analizu situacije na gradilištu tijekom izvođenja radova. Cilj je osigurati da se svi građevinski radovi izvode prema projektu, zakonskim propisima i tehničkim standardima te da se na vrijeme uoče bilo kakva odstupanja i problemi.

Zahvaljujući stručnom i predanom pristupu našeg tima, kao i suvremenim geodetskim praksama i instrumentima, osiguravamo visoku točnost prilikom izvođenja radova.   

Inženjerska geodezija je posebna grana geodezije koja se bavi geodetskim praćenjem i nadzorom objekata tijekom izgradnje. Geodetske prakse unutar te grane služe kako bi se precizno odredio položaj, visina, oblik i dimenzije objekta, kao i osigurala njihova točna geometrija i stabilnost tijekom izgradnje. 

Testimonials

Zadovoljstvo klijenata nam je na prvom mjestu

"Suradnja s tvrtkom Terren bila je izvrsno iskustvo. Njihova stručnost, preciznost i brzina u rješavanju svih geodetskih zadataka daleko su nadmašili moja očekivanja. Kao investitorici, bilo mi je važno imati pouzdanog partnera koji razumije sve korake u procesu."

Marija Penić-Ivanko, direktorica tvrtke "Mare", privatna investitorica iz Krašića

Željka Čorhodžić
“Cijeli tim zaslužio je svaku pohvalu za odrađene poslove vezane uz katastarske čestice te etažne elaborate koji su mi bili potrebni nakon smrti roditelja. Sve je bilo u potpunom neredu, no oni su uspjeli riješiti sve probleme te pomoći u zakonskim dijelovima.”

Željka Čorhodžić

Višnjica Malović
“Moje dugogodišnje iskustvo rada s tvrtkom Terren je jako pozitivno. Vrlo profesionalan pristup. Kroz cijeli proces su me usmjeravali i redovito komunicirali do samog završetka radova. Svima koji žele precizne i pouzdane rezultate preporučam tvrtku Terren za suradnju.”

Višnjica Malović

Predrag Ugarković
“Prije dvije godine smo kupili obiteljsku kuću u Slunju sa zemljištem. Bile su nam potrebne geodetske usluge, a na preporuku starih vlasnika došli smo do Terrena. Njihovim radom smo više nego zadovoljni. Brza, kvalitetna i veoma ljubazna usluga.”

Predrag Ugarković

FAQ

Koje su glavne aktivnosti prilikom geodetskog praćenja gradilišta?

Priprema i postavljanje mreže
Postavljaju se reperi, orijentacijske točke i kontrolne točke potrebne za precizno mjerenje tijekom cijele gradnje.

Kontrola iskolčenja
Provjerava se da su sve konstrukcijske osi, temeljne linije, pozicije objekata iskolčene na gradilištu točno prema projektu.

Praćenje deformacija i pomaka
Redovitim mjerenjima se prati pomicanje konstrukcija (npr. nasipa, zidova, temelja) kako bi se na vrijeme otkrila eventualna oštećenja ili sigurnosni rizici.

Kontrolna i izvedbena snimanja
Snimanje stanja nakon završetka pojedinih faza radova (npr. gotovi temelji, završeni katovi) radi usporedbe s projektom i dokumentacije izvedenog stanja.

Izrada izvještaja i dokumentacije
Redoviti izvještaji za investitore, nadzorne inženjere i izvođače s prikazima odstupanja i preporukama za korektivne radove ako je potrebno.

Zašto je geodetsko praćenje gradilišta važno?

Geodetsko praćenje gradilišta ključno je za osiguranje kvalitete izgradnje. Omogućava pravovremeno prepoznavanje odstupanja od projektiranih pozicija i dimenzija, što može spriječiti ozbiljne tehničke ili sigurnosne probleme u budućnosti. Redovitim praćenjem smanjuje se rizik skupih korekcija, prekida gradnje ili pravnih posljedica.

Također, pravilno provedeno geodetsko praćenje često je nužan uvjet za uspješan tehnički pregled i ishođenje uporabne dozvole.

Geodetsko praćenje gradilišta nam donosi:

1. Kvalitetu i sigurnost gradnje – Otkriva pogreške prije nego postanu ozbiljan problem.

2. Usklađenost s projektom – Smanjuje rizik dodatnih troškova zbog korekcija.

3. Zakonska je obveza – Na mnogim projektima propisano zakonima i normama.

4. Praćenje dinamike izvođenja radova – Pomaže u organizaciji i optimizaciji gradilišta.

5. Dokumentiranje za tehnički pregled – Potrebno za uporabnu dozvolu.

Instrumenti i tehnologije koje se koriste?

Prilikom praćenja gradilišta, koriste se razni instrumentarij ovisno o situaciji.

Totalne stanice – za precizna mjerenja udaljenosti i kuteva.

GNSS sustavi (GPS) – za pozicioniranje i praćenje širih područja.

Digitalni niveliri – za precizna mjerenja visina.

3D lasersko skeniranje – za brzo i detaljno snimanje objekata i terena.

Dronovi (UAV) – za zračno snimanje velikih gradilišta.

Softver za obradu podataka – CAD, BIM sustavi, geodetski softveri za analizu pomaka i deformacija.

Koji su tipični problemi koji se mogu uočiti geodetskim praćenjem?

Neki od češćih problema su:
– Neusklađenost temelja sa projektiranim položajem
– Slegnuća i pomaci u nasipima i potpornim zidovima
– Neplanirana odstupanja u visini etaža
– Deformacije konstrukcijskih elemenata zbog loše izvedbe

Tko traži geodetsko praćenje na gradilištu?

Geodetsko praćenje mogu zahtijevati investitori, nadzorni inženjeri, projektanti, izvođači ili je propisano zakonskom regulativom (posebno kod infrastrukturnih i velikih građevinskih projekata).

Tko je dužan provoditi geodetsko praćenje gradilišta?

Geodetsko praćenje mora provoditi ovlašteni geodet s odgovarajućom licencom. Investitor je obično odgovoran za osiguravanje geodetske kontrole, bilo kroz angažman vlastitog geodeta, bilo putem izvođača radova. Na složenijim ili infrastrukturnim projektima obveza geodetskog praćenja često je propisana i zakonskim propisima ili uvjetima građevinske dozvole.

Koliko često se obavlja praćenje?

Učestalost geodetskog praćenja određuje se ovisno o vrsti i složenosti projekta, karakteristikama tla, vrsti konstrukcije i specifičnim zahtjevima nadzora. Na dinamičnim ili visokorizičnim gradilištima (poput gradnje mostova, nasipa ili tunela) mjerenja se provode svakodnevno ili tjedno. Kod standardne visokogradnje, kontrola se najčešće provodi na kraju ključnih faza radova, kao što su iskolčenje temelja, izvedba konstrukcije i završni radovi.