Mjerimo vaša dobra za vaše dobro 

Upis objekta u katastar i zemljišnu knjigu

Upis objekta je postupak evidentiranja objekta na katastru i u zemljišnoj knjizi. Svaki vlasnik izgrađene nekretnine ima zakonsku obvezu evidentirati objekt u katastru i zemljišnoj knjizi, kao i svaku promjenu na nekretnini (dogradnja, rušenje…). 

Objekte je važno evidentirati zbog rješavanja imovinsko-pravnih odnosa, kupnje ili prodaje nekretnine, legalizacije ili etažiranja objekta te uzimanja hipoteke. 

Kako bi se objekt upisao u katastar i zemljišnu knjigu, geodetski stručnjak mora izraditi geodetski elaborat za evidentiranje podataka o građevinama. 

Za potrebe provedbe postupka upisa građevina prvo se predmetna parcela s pripadajućim objektom snimi, a zatim se podaci kompjuterski obrađuju u CAD programima. Izrađeni elaborat se predaje na pregled u katastar koji ovjerava geodetski elaborat i provodi promjene u katastarskom planu i operatu, odnosno evidentira novonastalo stanje. 

Prijavnim listovima se evidentiraju promjene na predmetnim parcelama u zemljišnoknjižnom zemljišno-knjižnom odjelu Općinskog suda te se stanje na katastru usklađuje sa stanjem u zemljišnim knjigama. Geodetskim elaboratom upisa objekta vlasničko stanje se ne mijenja. 

Za izradu geodetskog elaborata za evidentiranje podataka o zgradama potrebni su kopija katastarskog plana, izvadak iz zemljišne knjige (vlasnički list), posjedovni list i dokaz o legalnosti objekta. Objekt se može upisati i bez akta o legalnosti. U tom slučaju će biti upisan, ali uz zabilježbu u zemljišnim knjigama da nije priložen akt o legalnosti. 

Testimonials

Zadovoljstvo klijenata nam je na prvom mjestu

"Suradnja s tvrtkom Terren bila je izvrsno iskustvo. Njihova stručnost, preciznost i brzina u rješavanju svih geodetskih zadataka daleko su nadmašili moja očekivanja. Kao investitorici, bilo mi je važno imati pouzdanog partnera koji razumije sve korake u procesu."

Marija Penić-Ivanko, direktorica tvrtke "Mare", privatna investitorica iz Krašića

Željka Čorhodžić
“Cijeli tim zaslužio je svaku pohvalu za odrađene poslove vezane uz katastarske čestice te etažne elaborate koji su mi bili potrebni nakon smrti roditelja. Sve je bilo u potpunom neredu, no oni su uspjeli riješiti sve probleme te pomoći u zakonskim dijelovima.”

Željka Čorhodžić

Višnjica Malović
“Moje dugogodišnje iskustvo rada s tvrtkom Terren je jako pozitivno. Vrlo profesionalan pristup. Kroz cijeli proces su me usmjeravali i redovito komunicirali do samog završetka radova. Svima koji žele precizne i pouzdane rezultate preporučam tvrtku Terren za suradnju.”

Višnjica Malović

Predrag Ugarković
“Prije dvije godine smo kupili obiteljsku kuću u Slunju sa zemljištem. Bile su nam potrebne geodetske usluge, a na preporuku starih vlasnika došli smo do Terrena. Njihovim radom smo više nego zadovoljni. Brza, kvalitetna i veoma ljubazna usluga.”

Predrag Ugarković

FAQ

Koliko košta elaborat upisa objekta

Geodetski elaborat upisa objekta je dokument koji se izrađuje za potrebe provođenja promjena u katastru i zemljišnim knjigama kako bi se objekt koji se nalazi na terenu evidentirao.
 
Cijena se definira ovisno o lokaciji, veličini parcele, veličini i razvedenosti objekta, usklađenosti katastra i zemljišne knjige i dr.
 
Kada planirate tražiti usluge geodete, osnovna informacija koju morate pripremiti je broj katastarske čestice i naziv katastarske općine i adresa objekta. Na temelju podataka o parceli i svrsi elaborata, koja je u ovom slučaju evidentiranje objekta, geodet će vam znati reći koja će biti cijena usluge.

Koji su dokumenti potrebni za izradu geodetskog elaborata upisa objekta?

Za potrebe izrade geodetskog elaborata stranka dostavlja posjedovni list i zk izvadak ili izvadak iz baze zemljišnih podataka (BZP). Ako se na parceli nalazi objekt, potrebno je dostaviti dokumentaciju o gradnji objekta (građevinsku i uporabnu dozvolu, rješenje o izvedenom stanju, uvjerenje o starosti prije 15.02.1968. i dr.). 

Da li je moj objekt legalan?

Objekt je legalan ako posjeduje odgovarajuću dokumentaciju o gradnji te je stanje na terenu usklađeno s dokumentacijom. Dokumentacija s kojom se dokazuje legalnost može biti: uporabna dozvola, potvrda upravnog tijela da mu je dostavljeno završno izvješće nadzornog inženjera, uvjerenje za uporabu, pravomoćna građevinska dozvola odnosno drugi odgovarajući akt izdan do 19. lipnja 1991. godine s potvrdom građevinske inspekcije da nije u tijeku postupak građevinske inspekcije, rješenje o izvedenom stanju, potvrda izvedenog stanja, uvjerenje katastarskog ureda da je zgrada građena prije 15. veljače 1968. i uporabna dozvola za zgrade izgrađene do 15. veljače 1968. godine. 
Ako je objekt upisan u katastar i zemljišne knjige to ne znači da je legalan.  

Legalizirao sam objekt, da li je objekt upisan u katastar i zemljišne knjige?

Ako ste legalizirali objekt, to ne mora značiti da je objekt upisan u katastar i zemljišne knjige. Provjeru upisa vam može napraviti geodet. 

Mogu li upisati kuću bez dozvole?

Da. Objekti bez odgovarajuće dozvole mogu se upisati u katastar i zemljišne knjige. Za ovakve objekte će u zemljišnim knjigama biti zavedena zabilježba da ne posjeduju akt o legalnosti. Zabilježba se može obrisati kada se za objekt ishodi odgovarajuća dozvola i dostavi u nadležni zemljšnoknjižni sud.