Naša preciznost je naša odgovornost
Parcelacija zemljišta
Parcelacija (dioba ili spajanje) zemljišta je postupak u kojem se zemljište dijeli na manje čestice ili spaja (okrupnjuje) u čestice veće površine, a provodi se putem geodetskih elaborata.

Kad je potreban postupak parcelacije?
01
Ako je čestica u suvlasništvu i potrebno je parcelacijom istu podijeliti kako bi svaki suvlasnik mogao samostalno raspolagati svojim dijelom
02
Kad se objekt nalazi na 2 ili nekoliko čestica i potrebno je čestice objediniti
03
Za provedbu lokacijske dozvole
04
Za provedbu građevinske dozvole
05
Za provedbu rješenja o utvrđenju građevne čestice
06
Za provedbu sudskih presuda i dr.

Kako izgleda proces izrade elaborata?
01
Priprema i analiza dokumentacije
Prikupljanje potrebnih podloga: izvadci iz zemljišne knjige, katastarski planovi, urbanistički planovi i pravne osnove (lokacijska dozvola, rješenje o utvrđivanju građevne čestice i sl.). Provjera stanja u katastru i zemljišnim knjigama kako bi se utvrdilo stvarno stanje upisa i eventualne nesukladnosti.
02
Dogovor s naručiteljem i definiranje ciljeva parcelacije
Utvrđivanje svrhe parcelacije (npr. priprema za prodaju, gradnju, usklađivanje stvarnog i pravnog stanja). Definiranje željenih novih granica i načina podjele zemljišta.
03
Izlazak na teren i geodetska izmjera
Izlazak ovlaštene geodetske tvrtke na teren uz prevovremeno obavještavanje susjeda međaša. Prikupljanje terenskih podataka: snimanje postojećih međa, građevina, znakova međaša i ostalih karakteristika terena.
04
Izrada parcelacijskog elaborata
Izrada skice prijedloga novih čestica u skladu sa stvarnim stanjem, zakonskim propisima i zahtjevima naručitelja. Usuglašavanje prijedloga s naručiteljem i, ako je potrebno, s lokalnim nadležnim tijelima (npr. urbanističkim odjelom).Izrada tehničke dokumentacije elaborata koja uključuje: obrasce za upis novih podataka u katastar i zemljišnu knjigu, grafičke prikaze postojećeg i novog stanja, obračun površina, tablicu podataka o starim i novim česticama,
05
Provođenje promjena u katastru i zemljišnoj knjizi
Predaja izrađenog elaborata na pregled i ovjeru u nadležni katastarski ured. Katastar provodi tehničku kontrolu ispravnosti elaborata i usklađenosti s propisima. Nakon ovjere elaborata, nadležni katastarski ured provodi upis novih čestica u katastar. Podaci se zatim dostavljaju zemljišnoknjižnom odjelu nadležnog suda radi provedbe upisa novih čestica u zemljišnoj knjizi.
06
Predaja rješenja naručitelju
Dostava izrađenog i ovjerenog elaborata naručitelju. Po potrebi, dodatna pomoć naručitelju u komunikaciji sa sudom ili drugim institucijama.
Testimonials
Zadovoljstvo klijenata nam je na prvom mjestu
Utemeljeno na fokusiranom i predanom radu unutar zadanih rokova.



Namjena
Ovisno o namjeni zemljišta, postoje dvije vrste parcelacije: parcelacija građevinskog zemljišta i parcelacija poljoprivrednog zemljišta.
01
Parcelacija građevinskog zemljišta provodi se u skladu s prostornim i urbanističkim planovima, lokacijskom i građevinskom dozvolom, rješenjem o utvrđenju građevne čestice i dr.
Također, parcelacija građevinskog zemljišta može se provoditi u skladu s člankom 25. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (ZDIKN). Parcelacija u skladu s člankom 25. ZDIKN može se provoditi na česticama koje nisu prethodno formirane na temelju lokacijske dozvole ili nekog drugog akta prostornog uređenja.
Elaborat parcelacije građevinskog zemljišta ovlašteni inženjer geodezije predaje na potvrdu u nadležni ured za graditeljstvo, a potom i na katastar.
02
Parcelacija poljoprivrednog zemljišta ne podliježe uvjetima prostornih, odnosno urbanističkih planova, a prema Zakonu o poljoprivrednom zemljištu minimalna površina čestice poljoprivredne namjene koja se može formirati geodetskim elaboratom je 1 ha (1 ha = 10 000 m2). Dakle, ako imate česticu poljoprivredne namjene čija je površina npr. 7500 m2, ista se ne može podijeliti na manje čestice. Navedeno pravilo ne vrijedi jedino u slučajevima izdvajanja poljoprivrednog zemljišta radi izgradnje infrastrukturnih i drugih građevina, te u slučaju nasljeđivanja.
Ako imate nekoliko čestica poljoprivredne namjene, iste se mogu spojiti u jedinstvenu česticu i površina nove čestice može biti manja od 1 ha.
Elaborat parcelacije poljoprivrednog zemljišta ovlašteni inženjer geodezije predaje na potvrdu u nadležni ured za katastar.
FAQ
Koliko košta parcelacijski elaborat?
Cijena se definira ovisno o svrsi, lokaciji, veličini parcele, usklađenosti katastra i zemljišne knjige i dr.
Kada planirate tražiti usluge geodete, osnovna informacija koju morate pripremiti je broj katastarske čestice i naziv katastarske općine ili adresa objekta (ako na parceli postoji objekt). Na temelju podataka o parceli i svrsi elaborata geodet će vam znati reći koji dokumenti su vam potrebni i koja će biti cijena usluge.