Naša preciznost je naša odgovornost

Parcelacija zemljišta

Parcelacija (dioba ili spajanje) zemljišta je postupak u kojem se zemljište dijeli na manje čestice ili spaja (okrupnjuje) u čestice veće površine, a provodi se putem geodetskih elaborata.

Kad je potreban postupak parcelacije?

01

Ako je čestica u suvlasništvu i potrebno je parcelacijom istu podijeliti kako bi svaki suvlasnik mogao samostalno raspolagati svojim dijelom

02

Kad se objekt nalazi na 2 ili nekoliko čestica i potrebno je čestice objediniti

03

Za provedbu lokacijske dozvole

04

Za provedbu građevinske dozvole

05

Za provedbu rješenja o utvrđenju građevne čestice

06

Za provedbu sudskih presuda i dr.

Testimonials

Zadovoljstvo klijenata nam je na prvom mjestu

„Terren se izdvaja po neusporedivoj stručnosti i izvrsnosti. Od prvog sastanka do konačne isporuke, tim je pokazao visok nivo profesionalnosti. Detaljni izvještaji i jasna komunikacija tijekom cijelog procesa olakšali su razumijevanje i donošenje odluka. Projekt je dovršen na vrijeme i u okviru dogovorenog proračuna.“

Odvjetnik i medijator Ruđer Anić, partner u odvjetničkom društvu Anić i partneri

"Suradnja s tvrtkom Terren bila je izvrsno iskustvo. Njihova stručnost, preciznost i brzina u rješavanju svih geodetskih zadataka daleko su nadmašili moja očekivanja. Kao investitorici, bilo mi je važno imati pouzdanog partnera koji razumije sve korake u procesu."

Marija Penić-Ivanko, direktorica tvrtke "Mare", privatna investitorica iz Krašića

Namjena

Ovisno o namjeni zemljišta, postoje dvije vrste parcelacije: parcelacija građevinskog zemljišta i parcelacija poljoprivrednog zemljišta.

01

Parcelacija građevinskog zemljišta provodi se u skladu s prostornim i urbanističkim planovima, lokacijskom i građevinskom dozvolom, rješenjem o utvrđenju građevne čestice i dr.

Također, parcelacija građevinskog zemljišta može se provoditi u skladu s člankom 25. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (ZDIKN). Parcelacija u skladu s člankom 25. ZDIKN može se provoditi na česticama koje nisu prethodno formirane na temelju lokacijske dozvole ili nekog drugog akta prostornog uređenja.

Elaborat parcelacije građevinskog zemljišta ovlašteni inženjer geodezije predaje na potvrdu u nadležni ured za graditeljstvo, a potom i na katastar.

02

Parcelacija poljoprivrednog zemljišta ne podliježe uvjetima prostornih, odnosno urbanističkih planova, a prema Zakonu o poljoprivrednom zemljištu minimalna površina čestice poljoprivredne namjene koja se može formirati geodetskim elaboratom je 1 ha (1 ha = 10 000 m2). Dakle, ako imate česticu poljoprivredne namjene čija je površina npr. 7500 m2, ista se ne može podijeliti na manje čestice. Navedeno pravilo ne vrijedi jedino u slučajevima izdvajanja poljoprivrednog zemljišta radi izgradnje infrastrukturnih i drugih građevina, te u slučaju nasljeđivanja.

Ako imate nekoliko čestica poljoprivredne namjene, iste se mogu spojiti u jedinstvenu česticu i površina nove čestice može biti manja od 1 ha.

Elaborat parcelacije poljoprivrednog zemljišta ovlašteni inženjer geodezije predaje na potvrdu u nadležni ured za katastar.

FAQ

Koliko košta parcelacijski elaborat?

Parcelacijski elaborat je dokument koji se izrađuje za potrebe provođenja promjena u katastru i zemljišnim knjigama, pri čemu se zemljište dijeli na manje čestice ili spaja u čestice veće površine.
 
Cijena se definira ovisno o svrsi, lokaciji, veličini parcele, usklađenosti katastra i zemljišne knjige i dr.
 
Kada planirate tražiti usluge geodete, osnovna informacija koju morate pripremiti je broj katastarske čestice i naziv katastarske općine ili adresa objekta (ako na parceli postoji objekt). Na temelju podataka o parceli i svrsi elaborata geodet će vam znati reći koji dokumenti su vam potrebni i koja će biti cijena usluge.

Koji su dokumenti potrebni za izradu parcelacijskog elaborata?

Za potrebe izrade geodetskog elaborata stranka dostavlja posjedovni list i zk izvadak ili izvadak iz baze zemljišnih podataka (BZP). Ako se na parceli nalazi objekt, potrebno je dostaviti dokumentaciju o gradnji objekta (građevinsku i uporabnu dozvolu, rješenje o izvedenom stanju, uvjerenje o starosti prije 15.02.1968. i dr.). 

Mogu li parcelirati poljoprivredno zemljište?

Prema Zakonu o poljoprivrednom zemljištu od 28.05.2022. godine, poljoprivredna zemljišta izvan građevinskog područja ne mogu se geodetskim elaboratom parcelirati na katastarske čestice manje od 1 ha (1 hektar iznosi 10000 m2), osim u slučaju izdvajanja poljoprivrednog zemljišta radi izgradnje infrastrukturnih i drugih građevina, te osim u slučaju nasljeđivanja. 

Legalizirao sam objekt, da li je objekt upisan u katastar i zemljišne knjige?

Ako ste legalizirali objekt, to ne mora značiti da je objekt upisan u katastar i zemljišne knjige. Provjeru upisa vam može napraviti geodet. 

Mogu li upisati kuću bez dozvole?

Da. Objekti bez odgovarajuće dozvole mogu se upisati u katastar i zemljišne knjige. Za ovakve objekte će u zemljišnim knjigama biti zavedena zabilježba da ne posjeduju akt o legalnosti. Zabilježba se može obrisati kada se za objekt ishodi odgovarajuća dozvola i dostavi u nadležni zemljšnoknjižni sud.